Od Redakcji
Od 1 kwietnia 2014 roku, gdy Lista Krzystka miała swoją premierę w internecie, stronę odwiedziło ponad 250.000 użytkowników (dane google analytics). Od grudnia 2016, gdy po raz pierwszy zawartość Listy można było pobrać w formie pliku PDF, skorzystało z tego ponad 6.700 osób. Lista to również tysiące maili od rodzin lotników z prośbami o pomoc w ustaleniu wojennych losów ich bliskich, ale też z informacjami o nich (ponad 1.400 osób udostępniło zdjęcia w celu opublikowania ich na stronie). To setki godzin spędzonych w archiwach w Londynie i Warszawie. To efekt pracy wielu osób.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem Listą z przykrością musimy stwierdzić, że coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, które nie powinny mieć miejsca. Niedozwolone jest np. publikowanie zdjęć skopiowanych z Listy bez podania źródeł czy wręcz usuwanie elementów wskazujących na pochodzenie zdjęcia (w przypadku Listy Krzystka jest nim szachownica).

Niedopuszczalne jest kopiowanie Listy, zawartości pliku PDF w całości lub w istotnej jego części bez naszej zgody. Tym bardziej karygodne jest publikowanie Listy czy opracowania Anny i Tadeusza Krzystek „Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1947” jako własnej pracy. Jest to jawne naruszenie praw autorskich oraz tzw. prawa sui generis.

Rekord obserwatora Stefana Alberti opublikowany jako praca kogoś innego. Pozostałych ponad 17.000 wpisów z oryginalnej pracy Tadeusza Krzystka zostało również skopiowanych i podpisanych jako praca innego autora (proszę kliknąć na grafikę). Dla porównania ostatnia udostępniona przez Tadeusza Krzystka wersja jego pracy z 22 grudnia 2012 do pobrania w formie pliku PDF Krzystek PSP w Wielkiej Brytanii.pdf, 8,5 MB (plik z zawartością strony Lista Krzystka można pobrać tutaj: listakrzystka.pl.pdf).
Prosimy, by każda osoba, która chciałaby wykorzystać w szerszym zakresie informacje opublikowane na Liście, skontaktowała się z nami wcześniej. Chętnie pomożemy, udostępnimy posiadane przez nas materiały. W szczególnych przypadkach możemy przygotować zawartość Listy w formie pliku XLS, co znacznie ułatwia sortowanie i przeglądanie danych.
Rodzina Tadeusza Krzystka i Piotr Hodyra
Na stronie wykorzystano okładkę III wydania książki „Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1947”, wydawnictwo Stratus, Sandomierz, 2012.