Groby weteranów walk o wolność i niepodległość Polski
a mocy ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. rodziny, osoby sprawujące opiekę nad grobami, ale również organizacje społeczne, kościoły oraz związki wyznaniowe mogą starać się o przyznanie świadczeń oraz dotacji celowych na budowę, remont, przeniesienie lub utrzymanie grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (pełną treść ustawy można pobrać tutaj). Takimi grobami są m.in. miejsca spoczynku lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Warunkiem ubiegania się o dotację lub świadczenie pieniężne jest wcześniejsze dokonanie wpisu grobu do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej. Wnioski o dokonanie takiego wpisu znajdą Państwo na stronie Groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.
Wnioski o dokonanie wpisu mogą składać również osoby nieposiadające praw do opieki nad grobem, ale dysponujące wiedzą na temat jego stanu. W przypadku grobów znajdujących się poza granicami Polski wpis do ewidencji grobów sporządzany jest na wniosek konsula.
Wypełniony wniosek, wraz z dokładną dokumentacją zdjęciową grobu, kopiami dokumentów, literaturą potwierdzającą status weterana osoby pochowanej w zgłaszanym grobie, jeżeli Państwo takimi dysponują, należy przesłać do jednego z regionalnych Biur Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, których adresy znajdą Państwo tutaj.
Służymy pomocą przy przygotowaniu wniosku, w szczególności jego części dotyczącej okoliczności, które przemawiają za uznaniem grobu za grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski. W tym celu prosimy o skontaktowanie się z nami na adres email .
Najczęściej zadawane pytania
Nie. W zgłaszanym do ewidencji grobie mogą być pochowane również inne osoby.
Nie. Ustawa z 22 listopada 2018 r. w ogóle nie przewiduje takiej możliwości. Grób pozostaje grobem prywatnym należącym do rodziny pochowanego w nim weterana lub osób sprawujących opiekę nad grobem. Instytut Pamięci Narodowej posiada jedynie informację o grobie, o wpisie do ewidencji informowana jest również administracja cmentarza.
Dokonanie wpisu nie chroni grobu na mocy ustawy, ale w zdecydowanej większości przypadków jest brane pod uwagę przez zarząd czy administrację cmentarza przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej likwidacji grobu.
Groby lotników PSP w ewidencji Instytutu Pamięci Narodowej
Niektóre z grobów lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii wymienione dotychczas w Biuletynie Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej: